Atletické bilancování 2020

Lenka Zatylnyjová • 18 Prosinec 2020

Atletické bilancování za rok 2020

Když jsme se v prosinci loňského roku ohlíželi za právě proběhlým rokem a netrpělivě vyhlíželi nový rok 2020, nikoho ani ve snu nenapadlo, jak zvláštní ta nadcházející sezóna bude. Málokdo by čekal, že pandemie koronaviru ovlivní životy lidí na celém světě a zasáhne i do světa sportovního.

Halová sezona na začátku roku 2020 proběhla téměř celá, pak ale nastalo období bez možnosti trénování, následovalo sportování s většími či menšími omezeními, aby se pak všichni čeští atleti sešli v rámci akce „Spolu na startu“ v pondělí 1. června a aktivně zahájili znovuobnovení atletické sezóny po koronaviru. Proběhla spousta odložených či přesunutých závodů, ve zkrácených verzích se konaly i Krajské přebory všech družstev, částečně i Mistrovství republiky. Všichni jsme se těšili na podzimní halovou sezónu, kterou ale opět koronavirus v říjnu neplánovaně ukončil. Sportování pohromadě zakázáno. Trénování možné po dvou, později po šesti, teprve v prosinci se můžeme setkat v maličko větším počtu, i když jen na chvíli.  Ale všichni jsou vděční.

Přestože bylo tedy mnoho závodů zrušeno nebo odloženo (včetně Olympijských her v Tokiu či Mistrovství Evropy v atletice v Paříži), byl náš atletický rok byl docela pestrý. Jsme moc vděčni za to, že vůbec nějaké závody být mohly. Co se týká závodů, které sami organizujeme, v řádném termínu jsme stihli jen halové závody na Chrupavce v lednu. Podařilo se nám přeložit jarní Duhové závody standardně konané v dubnu na říjen. Bohužel jsme ale úplně zrušili Podzimní oddílové závody na Duhovce a také jsme nuceni oželet i Podzimní běh. Všichni pevně věříme, že příští sezóna se pomalu vrátí do starých kolejí, situace se zklidní, budeme moci sportovat bez omezení a všechny plánované závody se uskuteční.

Neradi bychom zde opět vypisovali konkrétní úspěchy našich atletických nadějí, jejich výkony jsme se vám snažili představit průběžně během roku. Nevedeme si ani přesnou statistiku, kolik medailí v tomto roce naši atleti vybojovali, kolika závodů se zúčastnili a na kolik startů nastoupili, i když by to asi bylo už pomalu potřeba. A dost možná, kdybyste se zeptali našeho hlavního trenéra, nějaké číslo by vám vysypal z rukávu a určitě by byl blízko… . Naopak, teď bychom chtěli trochu bilancovat mimo medaile a pozice vítězů.

A vlastně ještě zpět k hlavnímu trenérovi Tomášovi. Ten byl po celou dobu koronavirových měsíců, a samozřejmě nejen jich, naší velkou oporou a hnacím motorem sportovních aktivit, pokud to jen trochu šlo. Svou pozitivní myslí, dobrou náladou a nezdolným optimismem, ale i svou urputností a zarputilostí, která nás někdy tedy pěkně štve, dokázal nejen nás, ale i naše atlety a rodiče, vždycky povzbudit. Příkladem je citace komentáře jedné maminky na naší atletické skupině k Tomášově výzvě k individuálním tréninkům po dvou sportovcích a individuálním tréninkovým plánům: „Tomáši, Tvůj entuziasmus a nezdolnost drží nad vodou i nás dospělé 😊. Respekt!“. A k tomu se přidáváme i my ostatní.

Jsme moc rádi, že jsme ustálili tým naprosto úžasných 12 trenérů, kteří se dětem věnují opravdu s radostí, nadšením a velkým elánem, přestože všichni mají také svá vlastní zaměstnání. Počet našich atletických svěřenců již přesahuje číslo 250, z toho 26 dětí trénuje v atletické přípravce v Ďáblicích, 68 dětiček trénuje v rámci mini-přípravky (děti ročníků 2012-2015), 105 dětí v atletické přípravce (ročníky 2010-2012) a 60 svěřenců máme v rámci mladšího a staršího žactva, dorostu a juniorů (ročníky 2009 a starší). Je jasné, že s rostoucím věkem dětí, s příchodem puberty a nárůstem jiných zájmů klesá počet starších atletů. Proto se nám občas stalo, že jsme některou soutěž nemohli absolvovat, protože jsme neměli dostatek závodníků daného ročníku. To nás moc mrzí a věříme, že se i ti starší nakazí nadšením svých kamarádů a nechají se zlákat královnou sportu.

Velký počet dětí nás však nejen motivuje a povzbuzuje k co nejkvalitnějším tréninkům, ale také velmi zavazuje.

Proč? Tyhle děti se rozhody sportovat, vyměnit pohodlí křesla či gauče s televizí, pohodlí postele s notebookem či tabletem na klíně, napínavost her na Xboxu či konzoli, pohodlíčko s dobrůtkou na klíně za sport, za pobyt venku, za sdílení volného času s kamarády na hřišti, v zimě, v dešti, na sluníčku. A to je pro nás ta veliká motivace, že i dnešní děti sportovat chtějí a baví je to. A nedělají to jen pro úspěch a medaile, ale hlavně pro radost.

Proto se tedy snažíme naše aktivity stále vylepšovat, trenéry vzdělávat, vymýšlet nové akce pro děti i jejich rodiče. V příštím roce nás čeká jedna novinka – speciální tréninky pro děti s rodiči v rámci programu „Atletika pro celou rodinu“, do kterého jsme se v listopadu kvalifikovali. Trenéři už jsou vyškolení, nářadí a pomůcky máme, tak jen čekáme na volné sportování a jdeme do toho. Také nás čeká pořádné závodní ozkoušení nových odrazových prken pro skok do dálky. Věříme, že se podaří uskutečnit nový závod, Líbeznická laťka, na zbrusu novém výškařském sektoru na Duhovce, který naše milá obec letos zrealizovala.

Jak vidíte, plánů máme dost, tak si všichni držme palce, aby se koronavirová situace stabilizovala a vrátili jsme se k běžnému životu.

Protože je konec roku, rádi bychom i zde poděkovali všem, kteří naši činnost podporují, rodičům, kteří nám svěřují své ratolesti a dětem – atletům, že nám nedovolují stárnout tak lehce.

Přejeme všem šťastný, úspěšný, klidný a ve zdraví prožitý nový rok 2021!

Tým atletiky Líbeznice